MRI

סריקת MRI (הדמיה בתהודה מגנטית – Magnetic Resonance Imaging ) היא בדיקה בטכנולוגיה שאינה פולשנית, להדגמת האיברים בגוף.

הבדיקה מאפשרת לאבחן מחלות שונות כבר בשלבים ראשוניים, גם כאלה שאינן ניתנות לאבחון באמצעי הדמיה אחרים.

יתרונה בכך שאין בה שימוש בקרני רנטגן (XR), ועל כן, זו היא בדיקת ההדמיה מועדפת במקרים רבים בכלל ואצל מטופלים הנזקקים לבדיקות חוזרות, או לנשים הרות. בפרט.

מהלך הבדיקה

במהלך הבדיקה תיתכן תחושת חמימות באיבר הנבדק. לרוב התחושה תחלוף בסיומה. בזמן הבדיקה ישמעו רעשים ותיתכן תחושת וויברציות (רטט) כתוצאה מפעולת המכשיר. בעת מתן חומר הניגוד, תתכנה תחושות זרימה בווריד, קרירות או חום, צריבה קלה, טעם מתכתי בפה וכן בחילה קלה, תחושות אלה תקינות וחולפות מעצמן בתוך דקות ספורות.

תוצאות הבדיקה

ניתן לצפות בתוצאות הבדיקה באתר של מאר. הכנס את מספר הזהות שלך ואת מספר הטלפון, ותישלח אליך סיסמא חד פעמית לצפיה בפיענוח הבדיקה ובצילומים.

מידע נוסף והכנות לבדיקה

🔴 ביטחון בטיחות
בשל השדה המגנטי החזק של המכשיר - קוצבי לב, משאבות וגופים מתכתיים עלולים להוות סיכון למטופלים ולכן חשוב להקפיד על כללי הבטיחות. יש לדווח לצוות על הימצאות שתלים מתכתיים כגון שתלים קוכלארים, קוצבי לב, או רסיסים מפציעות ירי וכדומה. בעת זימון התור ובמעמד הביקור - הכרחי לענות במדויק על השאלון אודות הימצאות מתכות /אביזרים בתוך הגוף או עליו. יש להסיר תכשיטים, פירסינג, סיכות וכל מכשיר אלקטרוני או מתכתי אחר, להחליף לפי צורך את בגדיך לחלוק ולאחסן את חפציך בתא ההלבשה. אנו ממליצים להגיע לבדיקה ללא חפצי ערך, עם לבוש נטול מתכות, רוכסנים וכד'. לבדיקת ראש – יש להגיע ללא איפור. חלק מהבדיקות דורשות צום של כמה שעות לפני הבדיקה, ההנחיות תימסרנה במעמד קביעת התור.
🔴 הזרקת חומר ניגוד
בחלק מבדיקות ה-MRI יש צורך בהזרקה של חומר ניגוד המכיל גדוליניום, לשיפור יכולת האבחון. במקרה כזה, הרופא יתקין צנתר (ברנולה/IV) בווריד. ההזרקה תתבצע במהלך הבדיקה. חומרי הניגוד בהם אנו משתמשים נחשבים לבטוחים, ותופעות הלוואי החמורות נדירות מאוד. אנו מבקשים לדעת אם הנך סובל ממחלת כליות או אי ספיקת כליות, ובמקרה כזה נבקשך לצרף בדיקות דם עם תפקודי כליה עדכניים (קריאטינין). הכרחי לדווח מראש על רגישות ידועה לחומר ניגוד של MRI ולהיערך לפי הנחיות שתתקבלנה.
🔴 כמה זמן נמשכת הבדיקה?
לרוב כ־20 עד 45 דקות, בהתאם לסוג הבדיקה.
🔴 כיצד מתבצעת הבדיקה?
תתבקש לשכב על מיטת הבדיקה, תקבל הדרכה על מהלך הבדיקה, וכן אוזניות/אטמי אוזניים ולחצן חירום. לעיתים אנו נעזרים באביזרים שונים יעודיים, הנדרשים עבור הבדיקה. המיטה נעה לתוך "תעלה" רחבה יחסית, עד למיקום הדרוש. במהלך הבדיקה יישמעו ברקע רעשים חזקים ומשתנים. אסור לזוז בזמן הצילום, ובחלק מהבדיקות יהיה צורך בשיתוף הפעולה שלכם להוראות נשימה( הצוות יעדכן אותכם במידת הצורך). ישנם נבדקים שעלולים לחוש אי-נוחות עקב הימצאות בחלל קטן (קלסטרופוביה), נא עדכנו את הצוות ואנו נשמח לסייע.
🔴 איך תרגיש במהלך הבדיקה?
במהלך הבדיקה תיתכן תחושת חמימות באיבר הנבדק. לרוב התחושה תחלוף בסיומה. בזמן הבדיקה ישמעו רעשים ותיתכן תחושת וויברציות (רטט) כתוצאה מפעולת המכשיר. בעת מתן חומר הניגוד, תתכנה תחושות זרימה בווריד, קרירות או חום, צריבה קלה, טעם מתכתי בפה וכן בחילה קלה, תחושות אלה תקינות וחולפות מעצמן בתוך דקות ספורות.
🔴 איך ארגיש אחרי הבדיקה?
בסיום הבדיקה ניתן לחזור מיד לפעילות רגילה, כולל נהיגה. אם לקחת לפני הבדיקה תרופות הרגעה יש צורך במלווה ואין לנהוג עד שתפוג ההשפעה (לאחר מספר שעות). אם קיבלת זריקה של חומר ניגוד - מומלץ ביממה שאחרי הבדיקה להרבות בשתיית מים.
🔴 קביעת תור
ניתן לקבוע תור באמצעות פניה טלפונית/דיגיטלית לשירותי *5867 (א-ה 0800-1600). למעמד הבדיקה יש להביא תדפיס הפניה + תדפיס התחייבות / אמצעי תשלום.

בדיקה זו מתבצעת בסניפים הבאים:

נחום חפצדי 17, מגדל רם, קומה 1, גבעת שאול, ירושלים
9548404
קבלת קהל ימים א'-ה' 08:00-16:00. שעות הפעילות עשויות להתארך בכפוך לקביעת תורים לבדיקות שונות ובתאום מראש. מידע וביצוע פעולות באמצעות WHATSAPP זמין 24/7 במספר 0524338478 מענה טלפוני פעיל בימים א-ה בין השעות 9:00-15:00.
*5867
אוטובוס מתחנה מרכזית לרחוב נחום חפצדי קווים 54, 91 תחנה מרכזית לרחוב כנפי נשרים (יש לרדת סמוך בסמוך לבניין 13 או 26 ) קווים 75, 74, 54, 67

כלי נגישות