בדיקת רפואה גרעינית

הרפואה הגרעינית (המכונה לעיתים גם מיפוי איזוטופים) עושה שימוש בחומרים רדיואקטיביים וסורקים מתקדמים, על מנת למפות ולבצע הדמיות של אברי הגוף השונים כדי לאתר שברים, סדקים, תהליכים ניווניים ותהליכים תופסי מקום.

מהלך הבדיקה

לאחר קליטת הנבדק במשרד הקבלה, הוא מוזמן להיכנס אל מתחם ההזרקות. כחלק מהבדיקה מוזרק לווריד היד חומר בשם טכניציום, החומר מוזרק במנות קטנות ואינו גורם לתופעות לוודאי. בנוסף לטכניציום מוזרק חומר נוסף המשמש כ"מוביל", או "מוליך", לאיבר הספציפי הנבדק. הטכניציום מתפרק ונעלם מהגוף בתוך 24 שעות והבדיקה אינה כרוכה בכאב. משך הבדיקה משתנה ואורך בממוצע כשעה. ישנן בדיקות בהן יש צורך בהשהיה בין חלקי הבדיקה השונים וישנם מקרים בהן ההשלמה מתבצעת ביום אחר. ישנן בדיקות כמו מיפוי לב בהן מוזרק חומר איזוטופים מסוג אחר, והבדיקה כרוכה בריצה על גבי הליכון לצורך העלאת דופק וניתורו.

תוצאות הבדיקה

הבדיקה מפוענחת על ידי מומחה ברפואה גרעינית. אפשרויות קבלת התוצאות – באיסוף ישיר, בממשק אלקטרוני של קופת החולים אליה הוא שייך, או בהקניית גישה לאתר האינטרנט או האפליקציה. לעיתים מתעורר צורך בהשלמת הבדיקה והמטופל יוזמן למועד נוסף. בעת קליטת הנבדק, יתואם עמו האמור.

מידע נוסף והכנות לבדיקה

עבור כול הסוגים

חובה להביא הפניית רופא יש להצטייד בהתחייבות למכון מאר קטין יגיע מלווה באפוטרופוס. זמן הבדיקה משתנה לפי סוג הבדיקה. הנבדק מתבקש להקפיד אחר הוראות הצוות הטכני במכון. במהלך הבדיקה מוזרק חומר רדיואקטיבי. אין לחומר תופעות לוואי אך יש לנקוט בצעדים הבאים: 1. להרבות בשתיית נוזלים. 2. לשמור מרחק של 2 מטר לפחות, מנשים בהריון וצעירים מתחת לגיל 18, למשך 12 שעות.

מיפוי עצם

הנבדק מקבל זריקה וחוזר כעבור 3 שעות לביצוע הבדיקה, במהלכן צריך לשתות 1.5 ליטר נוזלים. משך הסריקה כ- 15 דקות.

מיפוי עצם SPECT

הנבדק מקבל זריקה וחוזר כעבור 3 שעות לביצוע הבדיקה, במהלכן צריך לשתות 1.5 ליטר נוזלים. משך הסריקה כ- 25 דקות.

כליות דינמי-DTPA +התערבות תרופתית

הנבדק מקבל זריקה על מיטת הבדיקה. משך הסריקה כ- 40 דקות.

כליות DMSA

הבדיקה מתבצעת בשני שלבים: 1. הנבדק מקבל זריקה ולאחר 10 דקות מבצעים את הסריקה האורכת 15 דקות. 2. אחרי שעתיים הנבדק חוזר להמשך בדיקה, בה אורכת הסריקה 15 דקות נוספות.

מיפוי אשכים

משך הסריקה כ- 25 דקות לאחר ההזרקה.

מיפוי פארא תירואיד

הבדיקה מתבצעת בשני שלבים: 1. הנבדק מקבל זריקה ולאחר 10 דקות מבצעים את הסריקה האורכת 15 דקות. 2. אחרי שעתיים הנבדק חוזר להמשך בדיקה, בה אורכת הסריקה 15 דקות נוספות.

מיפוי בלוטת תריס

הנבדק מקבל זריקה, ממתין כ- 15 דקות לקליטת החומר בבלוטה ונכנס לבדיקה. משך הסריקה כ- 20 דקות.

מיפוי MECKELS -רירית קיבה

הנבדק מקבל זריקה על מיטת הבדיקה. הבדיקה מתבצעת באופן דינמי במשך 30 דקות, לאחר מכן כל 10 דקות מתבצע צילום. סה"כ משך זמן בדיקה כשעה וחצי.

מיפוי כבד וטחול-RBC –לאיתור המנגיומות

הבדיקה מתבצעת בשני שלבים: 1. בדיקה דינמית מיד אחרי ההזרקה. משך הבדיקה כ- 20 דקות. 2. אחרי שעתיים הנבדק חוזר לצילום של כ- 20 דקות.

מיפוי כבד וטחול סטטי

לאחר ההזרקה ממתינים כ- 20 דקות לקליטת החומר. זמן הסריקה כ- 20 דקות.

מיפוי בלוטת הרוק

בדיקה דינמית, הנבדק שוכב על השולחן משך כ- 25 דקות, לאחר 12 דקות מזליפים לפה שלו מיץ לימון ובסוף הבדיקה מצלמים אותו שוב. משך הסריקה כ- 10 דקות. הזמן הכולל של הבדיקה הוא כ- 35 דקות. הנבדק מתבקש להביא איתו לימון שלם.

בדיקה זו מתבצעת בסניפים הבאים: