בדיקת ממוגרפיה

סרטן השד היא המחלה השכיחה בקרב נשים בעולם המערבי. 1-10 נשים עלולה לחלות בסרטן השד, גילוי מוקדם מעלה את סיכוי הריפוי וההחלמה לכ 90%. צילום ממוגרפיה מסייע לאבחן מחלה זו באמצעות צילום של השד אשר מתבצע בקרינת רנטגן, באמצעות מכשור ייעודי משוכלל המאפשר איתור נגעים שלא ניתן לאתרם במישוש ידני.

ממוגרפיה עשויה לאתר 80% מהגידולים השונים של סרטן השד, ושילוב הבדיקה עם הדמיה נוספת – אולטרסאונד שד, מעלה את הסיכוי לאיתור תהליכים סרטניים.

ממוגרפיה מומלצת לנשים מגיל 50 ומעלה כבדיקת סקר, לנשים עם סיפור משפחתי מדרגה ראשונה – מומלצת אף קודם לכן.

מהלך הבדיקה

לאחר קליטה במשרד הקבלה, ווידו שאין מניעה לבצע את הבדיקה, מוזמנת הנבדקת להיכנס לחדר הבדיקה. משך זמן הבדיקה 15 דקות בממוצע. הבדיקה כרוכה בהפעלת לחץ על השד. הדבר נחוץ לצורך הדגמה טובה של כל חלקי השד. תיתכן אי נוחות במהלך הלחיצה. מהלך הבדיקה מבצעת הרנטגנאית מספר צילומים ולעיתים עולה הצורך לבצע צילומים נוספים.

תוצאות הבדיקה

הבדיקה מפוענחת על ידי רדיולוג בכיר. בעת קליטת הנבדקת, יתואם עמה המועד בו תקבל את תוצאות הבדיקה – באיסוף ישיר, בממשק אלקטרוני של קופת החולים אליה היא שייכת או בהקניית גישה לאתר האינטרנט או לאפליקציה.

מידע נוסף והכנות לבדיקה

עבור כול הסוגים

חובה להביא הפניית רופא יש להצטייד בהתחייבות למכון מאר קטין יגיע מלווה באפוטרופוס. אסור לבצע בדיקה זו במהלך הריון. יש לדווח על שתלי סיליקון בשד מבעוד מועד. ביצוע הבדיקה ללא דיווח מראש על השתלים, עלול לסכן את שלמות השתל ואמינות הבדיקה. בדיקת הממוגרפיה אורכת כ- 20 דקות וכרוכה בין היתר בהפעלת לחץ על השד. הדבר נחוץ להדגמה טובה של השד. תיתכן אי נוחות במהלך הלחיצה.

בדיקה זו מתבצעת בסניפים הבאים: